رژیم لاغری و لاغری شکم با طب سنتی

 

دکتر غلامرضا کردافشاری

مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

و اگر افرادی که دچار چاقی هستند مزاجشان سرد باشد باید به بیمار آب و عسل همراه با صمغی به نام مصطکی داد تا بادها و رطوبت‌ها را از بین برده و فرد به سمت لاغری پیش رود.

افراد چاق ممکن است دچار اندوه ، حزن و وسواس شوند که این افراد علاوه بر غلبه رطوبت، غلبه سودا نیز دارا هستند.کسانی که در بدنشان غلبه سودا دارند، مصرف یک دوم قاشق چایخوری افسنتین (یک نوع گیاه دارویی) همراه با یک قاشق مرباخوری افتیمون(یک نوع گیاه دارویی ضد سودا) و +یک قاشق مربا خوری ترنجبین دم کننده و یک ساعت بعد از ناهار و یک ساعت بعد از شام مصرف کنند.

این افراد بهتر است که صبحانه سبک مصرف کنند و میوه و سبزی در سبد غذایشان بیشتر باشد. مصرف نان برشته نیز در لاغر کردن افراد مفید است در طب سنتی افتیمون به دوالجنون یا دوالسودا معروف است. معمولا افراد چاقی که دچار حزن و اندوه و وسواس می‌شوند مواد سودایی با مواد غلیظ بلغمی در بافت‌ها تجمع پیدا کرده که دفع آن می‌تواند برایشان مفید باشد.

افراد چاق غذا را کم مصرف کنند، ورزش و تحرک داشته باشند و از سونای خشک استفاده کرده و سعی کنند تعریق بدنشان را زیاد کنند.این افراد می‌توانند از نان جو که لاغرکننده تر از نان‌های دیگر بوده استفاده کنند. همچنین زیتون سبز نمک سود برایشان مفید است و از میان سبزی‌ها تره و شاهی، سبزی مناسبی برایشان است.

و زیره سبز برای نفخ و ورم مناسب است و زیره سیاه بیشتر خشک کننده رطوبت بدن بوده و افراد بیش از ۴۰ روز از آن مصرف نکنند.

بسیاری از این افراد به دنبال این هستند که چه بخورند تا لاغر شوند در طب سنتی ایران رژیم پاکسازی ۱۴ روزه خورشی است که غذاهایی تهیه می‌شود و این مواد در حین حال که حجم دارند ولی فرد را چاق نمی‌کنند. مصرف این غذاها می‌تواند موجب افزایش لینت مزاج شده و دستگاه گوارش را پاکسازی می‌کند چرا که لینت مزاج در دراز مدت می‌تواند از چاق شدن افراد جلوگیری کند.

چاقی شکم نشان دهنده سردی معده، امعا و احشا است و افراد می‌تواند در مدت طولانی روغن‌های گرم مانند بابونه و شوید از سمت راست شکم در جهت عقربه‌های ساعت مالش دهند همچنین بادکش شکم موجب حل شدن بلغم و رطوبت‌ها می‌شود.

این افراد نیز می‌توانند از معجونی حاوی مقدار مساوی زنیان، زیره سبز،‌ زیره سیاه، شوید، افستین، گل سرخ ،‌ سنا‌ و سداب خریداری کرد و آسیاب کرده و بعد از وعده غذا یک قاشق چای خوری مصرف کنند.

 

رژیم لاغری ۱۴روزه

این رژیم خورشی ‌در لاغری و درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است چرا که در طول ۱۴روز رعایت رژیم خورش‌ها بسیاری از مواد زائد از بدن خارج می‌شود.

در طول این ۱۴ روز هر کدام از خورش‌ها را بدون نان و برنج باید مصرف کرد.خورش‌های مذکور در ساعت‌های معینی از روز باید مصرف کرد و افراد باید به یاد داشته باشند که هر ۴ ساعت یک بار خورش‌ها باید مصرف شود.

در صورت ضعف و گرسنگی یک قاشق مرباخوری عسل زیر زبان گذاشته تا آرام آرام جذب شود, لازم به ذکر است که خود عسل حل کننده مواد زائد بدن است.-در طول مدت رعایت رژیم شربت عسل را جرعه جرعه بنوشند.

در طول این ۱۴ روز رژیم, می‌توانید از میان میوه‌ها فقط سیب مصرف کنند.-می‌توانید قبل از غذا شربت زعفران مصرف کنند چرا که زعفران به شدت ساقط اشتها, تقویت کننده قلب و رفع کننده افسردگی است.

در طول مدت رژیم آب و چای کمتر خورده شود و به جای آن از عرق زیره, شاتره, رازیانه (فقط برای زنان) وعرق کرفس مصرف کند.

نکته:(نظر برخی اطباء از جمله دکتر خیراندیش براین است که مصرف زیره برای خانم ها به علت چروک کردن پوست مناسب نیست و به جای آن باید از اسفند استفاده شود)

لیست خورش ها

۱-خورش کرفس: چاشنی تمرهندی

۲-خورش ریواس

۳-خورش آلو اسفناج: چاشنی آلو

۴-خورش قرمه سبزی بدون لوبیا قرمز چاشنی لیمو امانی

۵-خورش بامیه: چاشنی تمر هندی

۶-خورش کدو: چاشنی تمر هندی

۷-خورش غوره بادنجان: چاشنی غوره تازه

۸-خورش خلال بادام: چاشنی زرشک پلویی

۹-خورش کنگر: چاشنی تمر هندی

خورشهایی که نیاز به چاشنی تمرهندی دارند میباید ۲۰ دقیقه قبل از پایان پخت خورش، مقدار ۱۲۰ گرم تمرهندی را در یک لیوان آبجوش حل و صاف کنید و به خورش اضافه کنید.

 

منبع: tajarobteb